13 marca 2020

Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat - Tim Marshall


Geografia nigdy nie była na liście moich ulubionych przedmiotów i założę się, że wielu z Was stawało przy mapie i odpowiadało na pytania nauczyciela jak za karę ;) Tim Marshall postanowił stawić czoła tej skomplikowanej dziedzinie i przybliżyć ją najmłodszym, a przy okazji... zainspirować nas wszystkich!

"Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat" to ilustrowane streszczenie światowego bestsellera "Więźniowie geografii", tym razem skierowane do małych czytelników. W swojej książce autor tłumaczy wpływ położenia geograficznego na światowe konflikty czy sytuacje gospodarcze danego kraju, przybliżając przy okazji zagadnienia polityczne. Wszystko to w prostym, zrozumiałym dla dzieci języku i przepięknej szacie graficznej!

"Afryka jest większa niż wydaje się większości ludzi. Na przeciętnej mapie wygląda, jakby była porównywalna do USA. W rzeczywistości jest od niej trzykrotnie większa!"

Książka została podzielona na 12 rozdziałów, na które składa się 12 tytułowych map, skupiających się na największych mocarstwach, takich jak Chiny, Rosja i USA, a także poruszających kwestie konfliktu na Bliskim Wschodzie, rozłamu Korei na dwa państwa czy relacji Indii z Pakistanem. Nie zabrakło też wątków dotyczących skomplikowanej sytuacji Afryki, różnorodności krajów Europy czy rozprawy nad wyjątkowością Australii i Arktyki. Choć na pierwszy rzut oka te wszystkie zagadnienia mogą się wydawać nieco skomplikowane (szczególnie dla dziecka), to szybko okazuje się, że nie taki diabeł straszny ;) Mało tego! Jako absolwentka politologii muszę przyznać, że książka Tima Marshalla rzuca sporo światła na tematy niezrozumiałe nawet dla dorosłych i jest znakomitem uzupełnieniem ogólnej wiedzy nie tylko geograficznej, ale również ekonomicznej, historycznej i politycznej. A wszystko to w otoczeniu kolorowych ilustracji, map i ciekawostek, które sprawiają, że książka staje się niezwykle atrakcyjna w odbiorze.

"Ostatnie 4000 lat Chiny spędziły rozszerzając i zabezpieczając swoje terytorium dzięki naturalnym barierom. Dzisiaj są jednym z najpotężniejszych mocarstw na Ziemi i zamierzają bronić swoich interesów na całym świecie."

Nauka poprzez zabawę to najlepsza forma edukacji, a ta publikacja bez wątpienia daje znakomitą okazję młodym odkrywcom do poznania wielkiego świata i wprowadzania ich do polityki międzynarodowej. Jestem przekonana, że w przyszłości zaprocentuje to nie tylko w szkole, ale i w dorosłym życiu, a już na pewno wzbudzi w dziecięcych umysłach zainteresowanie tematem i ciekawość.

To także dobry moment, by czas na przeglądaniu i czytaniu tej książki spędzić razem z dziećmi. Tym bardziej, że jak podkreśla sam autor, została ona stworzona z myślą o nich, ale przyda się również dorosłym, którzy pragną odnaleźć się w polityce dnia dzisiejszego. Jak dla mnie - bezsprzecznie obowiązkowy tytuł, szczególnie dla wszystkich tych, którzy mają w rodzinie dzieci! Jestem totalnie zachwycona <3


Ocena: 10/10


Za egzemplarz recenzencki dziękuję:

20 komentarze

 1. Odpowiedzi
  1. Rozumiem, ale musisz przyznać, że sama książka prezentuje się pięknie :D

   Usuń
 2. Taka książka na pewno by mi się przydała :D
  Wcześniej o niej nie słyszałam.
  Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem pewna, że Ci się spodoba, a przy okazji poszerzy geograficzne horyzonty :)

   Usuń
 3. Fajna propozycja na prezent dla młodszego pokolenia. Dzięki za podpowiedź i rekomendację:)
  Pozdrawiam:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta książka zdecydowanie zachwyca <3 Pozdrowienia!

   Usuń
 4. Myślę, że to może być bardzo fajny prezent dla dziecka :) pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, zdecydowanie tak! Pozdrawiam Cię serdecznie :)

   Usuń
 5. Mysle, ze ucieszy nie jedno dziecko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda! Jest ciekawa, kolorowa i kryje całe mnóstwo wciągających ciekawostek :)

   Usuń
 6. Ja w szkole tez nie przepadałam za geografia ;p myśle, ze nawet dorośli to sie dowiedzą sporo rzeczy. I podoba mi sie okładka tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie! Sama z jej lektury wyciągnęłam wiele ciekawych faktów, o których... nie miałam pojęcia :) Do tego książka jest naprawdę pięknie wydana!

   Usuń
 7. Ja z kolei geografię uwielbiałam i nadal bardzo lubię. Zdawałam nawet egzaminy na geografię na Uniwersytet Gdański ale się nie dostałam :(. Pasja jednak pozostała i ta dziedzina już zawsze będzie mi bliska. Myślę, że ta książka dostarczy Wam wielu fajnych, rodzinnych chwil - w przerwach między podróżami :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wow, gratulacje! To wcale nie jest prosty temat, ale coś mi podpowiada, że miałaś fajnego nauczyciela/nauczycielkę geografii? Takie szkolne pasje zależą w dużej mierze właśnie od nich :)

   Usuń
 8. Jako dziecko uwielbiałam oglądać mapy i...zostało mi do dzisiaj - także coś czuję, że ta książka przypadłaby do gustu nie tylko moim dzieciom ale i mi samej:)
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem przekonana, że wszyscy zachwycilibyście się jej lekturą <3 Pozdrawiam całą rodzinkę!

   Usuń
 9. Fajna książka. ja miałam geografię w zakresie rozszerzonym i jej nie znosiłam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie jestem niemal pewna, że z tą książką zmieniłabyś zdanie :D

   Usuń