30 marca 2023

MATERA: Niezwykłe skalne miasto z Jamesa Bonda. Informacje praktyczne i koszty podróży.


Autentyczna, intrygująca i po prostu PIĘKNA! Matera zachwyca i zdecydowanie powinna trafić na obowiązkową listę wszystkich, którzy planują odwiedzić południowe Włochy. Dlaczego jest tak wyjątkowa? Jak się tu dostać i co zobaczyć? Oto garść praktycznych informacji na budżetowy wyjazd i kilka miejsc, które polecam!

Co sprawia, że Matera jest tak wyjątkowa?

W ostatnim czasie Matera zyskała na popularności przede wszystkim za sprawą najnowszego filmu o Jamesie Bondzie - to właśnie skalne uliczki tego miasteczka stały się scenerią dla głośnej produkcji o agencie 007, ale przez lata realizowano tu także zdjęcia do „Quantum of Solace”, „Wonder Woman”, „Pasji” Mela Gibsona i... ponad stu innych filmów! Prawdziwa wyjątkowość tego miejsca sięga jednak poza kinowe ekrany i kryje się... w niezwykłej historii.

Matera to nie tylko najstarsze miasto Włoch, ale przede wszystkim jedno z najstarszych, tak znakomicie zachowanych miast na świecie, zamieszkałym prawdopodobnie już od czasów paleolitu. Wraz z historycznym centrum, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, określana jest mianem jedynego na świecie miasta wykutego w skale i stanowi najbardziej spektakularny przykład osadnictwa jaskiniowego w Europie! 

Ciężko w to uwierzyć, ale jeszcze w XXw. mieszkańcy Matery żyli w skrajnych warunkach - w jaskiniach i grotach, bez prądu, kanalizacji i bieżącej wody...  Dziś historyczny klimat tego miejsca jest nie do opisania!


Jak się tu dostać?

Matera leży na południu Włoch w regionie Basilicata tuż przy granicy z Apulią, więc najlepszą bazą wypadową w tych stronach jest Bari. Z Polski można się tu dostać Wizzairem lub Ryanairem, a dalej z lotniska jest kilka opcji:

1. Autobus - bez przesiadek, bezpośrednio spod terminala (przystanki znajdują się tuż obok wejścia do metra). Do wyboru jest kilku przewoźników, a bilety kosztują ok. 3-5€ w jedną stronę. Można je kupić u kierowcy lub zabookować online. Podróż trwa nieco ponad 1h.

2. Pociąg - bezpośrednio tylko z peronów Ferrovie Appulo Lucane (przy Bari Centrale, więc najpierw trzeba się tam dostać z lotniska). Pociąg jedzie 1h 40min. Bilet kosztuje 5,20€ w jedną stronę, można go także kupić na stronie FAL.

3. Auto - najszybszą trasą jest ta przez drogę SS96 na południowy-zachód w kierunku Altamury oraz SS99 na południe. Cała droga to ok. 1h jazdy. Parking w Materze znajduje się tuż przy dworcu.


Co zobaczyć?

Największą atrakcją Matery jest jej historyczne kamienne centrum Sassi, po którym trzeba się po prostu... powłóczyć! Zabytków i punktów widokowych jest tu całe mnóstwo, ale tylko bez pośpiechu można poczuć klimat tego niezwykłego miasta w pełni. Spacerując, traficie do wszystkich najważniejszych miejsc, dlatego zamiast na mapie, warto skupić się na kilku punktach orientacyjnych:

Plac Vittorio Veneto - rozległy plac, będący swego rodzaju granicą Sassi, przy którym znajduje się kilka ciekawych obiektów. Najważniejsze jest jednak to, co... pod ziemią, czyli Palombaro Lungo - największy ze sztucznych zbiorników wody istniejących w Materze. 

Tuż obok znajduje się też jeden z popularniejszych punktów widokowych w mieście - Belvedere Luigi Guerricchio.  

      

Wzgórze Civitas z widoczną na szczycie katedrą - to nie tylko kolejny znakomity punkt widokowy, ale również najwyższy punkt oddzielający dwie historyczne części Matery (starszą Caveoso i młodszą Barisano). Wspinając się po pobliskich schodach można zobaczyć, jak niesamowicie wybudowano tutejsze domy, które tworzą wspólną całość!

     


Santa Maria de Idris
- prawdziwa perła pośród 150 (!) kościołów Matery, której nie sposób pominąć. Tuż u podnóża skały, na której został wykuty znajduje się również San Pietro Caveoso, skąd rozciąga się niesamowity widok nie tylko na miasto, ale i na wąwóz Gravina oraz Park Murgia Materana.

Klasztor Saint Agostino z widokowym tarasem tuż obok - to zdecydowanie moje ulubione miejsce na podziwianie położonej tuż nad wąwozem historycznej Matery. Warto przespacerować się wzdłuż Graviny, bo widoki z tej strony miasta są naprawdę niesamowite!

Park Murgia Materana - leży dosłownie po drugiej stronie wąwozu, nad którym przebiega fantastyczny 25-metrowy Most Tybetański. Warto zajrzeć tu choć na chwilę, ale na sam park trzeba przeznaczyć nieco więcej czasu - na jego terenie znajduje się 150 skalnych kościołów, wioski z epoki neolitu, brązu i żelaza oraz liczne jaskinie paleolityczne.  

Spacerując po kamiennych uliczkach Sassi di Matera warto też zwrócić uwagę na małe sklepiki z rękodziełem i domy wykute w grotach.

     Gdzie spać?

W samej Materze znajdziecie zaledwie kilka większych hoteli, a pozostałe miejsca to kameralne hoteliki i bardzo klimatyczne miejsca typu farmhouse, dlatego wiele osób zatrzymuje się na obrzeżach centrum lub zagląda do Matery jedynie na kilka godzin. Ja jednak bardzo polecam Wam zostać tu chwilę dłużej i zamieszkać w jednym z tradycyjnych domów wykutych w skale - Casa Grotta to największy urok i przeszłość tego miasta! 

     

Polecany nocleg: skalny domek Il nido dello Striscignl, 90 Via D'Addozio w samym sercu Sassi di Matera.

Podsumowanie kosztów

Południowe Włochy to najtańszy region kraju, dlatego ten kierunek idealnie sprawdzi się na budżetowy wyjazd - szczególnie poza sezonem i w parze ;) Ja podróżowałam ze znajomą i podczas kilkudniowej wyprawy odwiedziłyśmy Bari, Materę, Giovinazzo i Molfettę, a wszystkie koszty wyglądały tak:

 • Bilety: 150zł/osoba (Warszawa – Bari).
 • Transporty: 20€/osoba (autobus i pociągi).
 • Noclegi na 3dni/2noce: 250zł/osoba (skalny domek i apartament).
 • Wydatki: ok. 45€/osoba (jedzenie, picie, zakupy).
 • Przykładowe ceny: kawa (kawiarnia) - 1,80€, cornetto (kawiarnia) - 1€, aperol (pub/restauracja) - 3,5-5€, big pizza (restauracja) - 7€, pizza (kawałek/street) - 1€, śniadanie (restauracja) - 5€, kolacja (street) - 3,5€, wino + przekąski (sklep) - 3,5€.


TERMIN: Kwiecień 2022


Matera to prawdziwa podróż w czasie i jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc, które miałam okazję odwiedzić! Byliście już tutaj?

A może właśnie zapisaliście Materę na listę #placetovisit?


4 komentarze

 1. O jery, jak tam pięknie! Nie miałam pojęcia o takim miejscu, ale jeśli będę kiedyś wybierała się do Włoch, uwzględnię te miasto w swoim planie :D

  zofia-adam.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne polecajki, mega miejsce. Muszę się tam wybrać. Przepiękne fotki <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam z całego serca <3 Matera jest nieziemska!

   Usuń