31 października 2020

Palkiewicz.com - Jacek Pałkiewicz


Patrząc na świat dzisiaj trudno uwierzyć, że jeszcze kilka miesięcy temu podróżowanie było tak proste...  Dla nas, bo co ma powiedzieć Jacek Pałkiewicz, który niemal 50 lat temu podczas wojny domowej w Kambodży przedzierał się przez dżunglę, by na własne oczy zobaczyć legendarną i jeszcze nie tak znaną świątynię Angkor? Ten wyjątkowy podróżnik od kilku dekad przemierza glob, by odkryć nieznane i zmierzyć się nie tylko ze światem, ale i z samym sobą, a swoją historią i doświadczeniem dzieli się w kolejnej już publikacji.

Tym razem Jacek Pałkiewicz rozlicza swoje życie, robiąc bilans zysków i strat. "Pałkiewicz.com" to książka, która w kilkudziesięciu rozdziałach ukazuje życie i przemyślenia autora, podsumowując jego dotychczasowe osiągnięcia i porażki, nie tylko na polu podróżniczym, ale również prywatnym. Mierząc się z przeszłością i teraźniejszością autor zabiera Czytelnika w wielowymiarową podróż po krajach i swoim życiu - z jednej strony barwnie opisuje swoje wyprawy, a z drugiej rozprawia nad globalnymi problemami i sam "głośno" zastanawia się, w którą stronę podąża dziś świat. Nie boi się przy tym mówić o swoich poglądach i wyrażać opinii na skrajnie dyskusyjne tematy, choć wielu mogłoby się z nim nie zgodzić. Do tego jest pewny swego, zna swoją wartość i... jak zawsze nie grzeszy skromnością, ale w końcu ma się czym pochwalić! 


Fałszywa skromność jest mi obca. Nie umniejszam swoich zasług ani sukcesów, ale wbrew temu, co niektórzy mi wytykają, nie uprawiam lansu. (...) tak myślą tylko biedni. Bogaci powinni dbać o promocję siebie i swojej wartości.


Dzieląc się swoim arcyciekawym i bogatym życiem Pałkiewicz wzbudza wiele skrajnych emocji, ale to  właśnie czyni go autentyczną postacią i sprawia, że jego książkę czyta się z taką ciekawością. Nie jest to co prawda pełna szalonych przygód relacja z podróży, ale zacny reportaż, za którym kryje się ogrom wiedzy i doświadczeń, płynących z najdalszych zakątków świata. 


Miałem bogaty bagaż doświadczeń. Najcenniejsze wyniosłem z samotnego rejsu szalupą ratunkową przez Atlantyk. (...) Zamierzałem udowodnić, że ofiara morskiej katastrofy, mając do dyspozycji tradycyjną łódź ratunkową, może ocaleć, jeśli się nie podda. Bo siła ducha i pragnienie życia są w stanie ją uratować.


Musicie wiedzieć, że nie jest to łatwa lektura, a przez jej fragmenty nie przebrniecie w kilka wieczorów. Choć autor o sobie potrafi pisać również z przekorą, a obok faktów i historii przywołuje zabawne anegdoty, to merytoryka książki wymaga nieco wewnętrznej dojrzałości - skłania Czytelnika do polemiki i stawiania własnych pytań, przywołując trudne tematy, ale też porządnie motywuje do działania i tłumaczy, że droga do sukcesu to nic innego, jak podjęcie zdeterminowanych działań. 


Stawianie czoła wyzwaniom to rodzaj gry. Jeśli zrezygnuję, nigdy nie wygram. A jeśli gram, muszę też zakładać, że czasem przegram, kierując się dewizą Benjamina Franklina że „nawet największe niepowodzenie, najgorszy, nieodwracalny błąd jest sto razy lepszy niż niepodjęcie próby”.


Jacek Pałkiewicz tę odwagę miał, brał ze świata garściami i żyje tak, by nie zmarnować ani jednego dnia. Jego osiągnięcia mówią same za siebie, a każda opisana w "Pałkiewicz.com" historia jest warta poznania, dlatego ja bardzo polecam Wam tę podróż i gwarantuję, że długo o niej nie zapomnicie. Życie trzeba przeżyć, a nie przeczekać.


Ocena: 8/10Za egzemplarz recenzencki dziękuję:

35 komentarze

 1. Nie słyszałam nigdy o tym panu ale wnioskuję ,po Twojej recenzji, że jest to zarozumiały typ. Pomimo tego jestem ciekawa co on takiego osiągnął ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele osób tak odbiera pana Jacka Pałkiewicza, ale lista jego zasług jest naprawdę długa i daje mu pełne rozgrzeszenie :) Koniecznie przeczytaj o tym podróżniku co nieco, bo taką wiedzę warto mieć!

   Usuń
 2. Chętnie przeczytam, dziękuję za recenzję, potrzebuję dobrych przykładów jak solidnie się zmotywować. Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książki pana Jacka to faktycznie niezły życiowy motywator!

   Usuń
 3. Ciekawa książka może kiedyś się na nią skuszę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pan Jacek w swoim literackim dorobku ma ponad 40 publikacji, więc możesz wybierać :D

   Usuń
 4. Wstyd się przyznać, ale nie słyszałam o tym podróżniku :) książka zapowiada się bardzo ciekawie, na pewno warto się z nią zapoznać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pan Jacek w swoim literackim dorobku ma ponad 40 publikacji, jest co nadrabiać :D

   Usuń
 5. Z przyjemnością przeczytam tę pozycję :)
  Życie trzeba przeżyć, a nie przeczekać... to prawda i to bardzo na czasie. Świat bardzo się zmienił, my się zmieniamy i to wszystko, co było do tej pory na wyciągniecie naszej ręki np. podróżowanie, które uczy i bardzo rozwija.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zmienia się świat i zmienia się nasze podejście do niego! To bardzo ważny wniosek płynący z lektury :)

   Usuń
 6. Nie znam człowieka, ale niektóre jego dewizy życiowe bardzo mi się podobają. Muszę się skusić. Dzięki!
  Pozdrawiam serdecznie:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Literacki dorobek pana Jacka Pałkiewicza jest naprawdę pokaźny, więc jest w czym wybierać! Pozdrowienia :)

   Usuń
 7. Oglądałam w sobotę zdjęcia z własnych podróży i powiem Ci, że miałam wrażenie, że ta swoboda podróżowania to była jakaś inna rzeczywistość. Czasem mi się wydaje, że to było w innym życiu. Kiedyś moim największym dylematem było za mało dni urlopowych i tak ich planowanie, żeby "wycisnąć" jak najwięcej. A teraz rzeczywistość rzuca nam tyle kłód pod nogi że chyba jeszcze nigdy nie czułam, że podróżowanie jest tak bardzo niedostępne. Niby można ale w sumie po co skoro po dotarciu na miejsce można niewiele...I w dodatku jeszcze ta niepewność co będzie jutro bo sytuacja, na gorsze rzecz jasna, zmienia się z dnia na dzień...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Eh... Jednego dnia można, drugiego już nie i to jest najgorsze - ten brak podróżniczych (i nie tylko) perspektyw i jakiegokolwiek planowania :( Zakaz lotów do Portugalii zniesiono zaledwie parę dni przed naszym wylotem - to też nie było takie fajne oczekiwanie na wakacje, bo nie wiedzieliśmy czy w końcu uda się polecieć, a na miejscu stresowaliśmy się powrotem, bo akurat w Polsce wchodziły nowe obostrzenia... Mam nadzieję, że to szybko minie!

   Usuń
 8. Może kiedyś się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawa recenzja, nie słyszałam nigdy o tym panu:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Do takiej książki długo mnie przekonywać nie trzeba. Jestem jej bardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Idealna propozycja dla prawdziwie głodnych świata :)

   Usuń
 11. Myślę, że ksiażka by mi się spodobała :) Może sięgnę po tę pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Raczej akurat pozycja nie dla mnie ❤

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pan Jacek w swoim literackim dorobku ma ponad 40 publikacji, więc z pewnością znajdziesz coś dla siebie :) Relacje z jego podróży to przygoda sama w sobie!

   Usuń
 13. chętnie się z nią zapoznam, myślę,że nawet wykorzystam ją do mojej pracy licencjackiej ;) pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 14. Cóż nam pozostało w dzisiejszych czasach, nic tylko podróżowanie po przez stronice książek 😞.
  Ta wydaje się dość ciężka do czytania, ale może tak tylko mi się wydaje.
  Pozdrawiam serdecznie ☺️

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest to łatwa książka, ale pan Jacek w swoim literackim dorobku ma ponad 40 publikacji, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie :) Jego relacje z podróży to super przygoda!

   Usuń
 15. Ostatnie zdanie ,,Życie trzeba przeżyć, a nie przeczekać"... dziś rozmawiałam z mężem na ten temat 😊!!!

  Koniecznie muszę kupić tą książkę 😊!!!

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawa książka, nie słyszałam wcześniej o tym podróżniku 😉

  OdpowiedzUsuń
 17. Podziwiam ludzi z taką pasją. To co przeżył w czasie swoich podróży musi być fascynujące. Jestem pewna, że warto sięgnąć po tę książkę.Pozdrawiam cieplutko ☀️

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Idealna propozycja dla prawdziwie głodnych świata :) Pozdrowienia!

   Usuń