25 sierpnia 2023

WŁOCHY: Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Cinque Terre?

Jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc we Włoszech - położone na skalistym wybrzeżu Ligurii, zachwycające kolorową zabudową, wąskimi uliczkami i niesamowitymi widokami na Morze Śródziemne. Jeśli marzycie o podróży do Cinque Terre, te kilka wskazówek pomoże Wam zaplanować udaną wyprawę!

Jak dojechać do Cinque Terre? 

Do Cinque Terre nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych - najbliższe lotnisko znajduje się w Pizie, skąd można dojechać pociągiem do pobliskich La Spezii lub Levanto. Obie z tych miejscowości będą dobrą bazą wypadową do zwiedzania Cinque Terre, ponieważ znajdują się tu tańsze noclegi i lepsza infrastruktura, a do miasteczek Pięciu Ziem dojedziecie w zaledwie kilka minut.

Ciekawą opcją jest też nietuzinkowy nocleg na terenie... dawnego klasztoru - Santuario Nostra Signora di Soviore w Monterosso Al Mare. Poranne zejście do miasteczka zajęło nam kilkadziesiąt minut, a widoki są niesamowite!

TRAVEL TIP: Z La Spezii lub Levanto można łatwo dotrzeć do Cinque Terre pociągami regionalnymi, które kursują co kilkanaście minut i zatrzymują się we wszystkich pięciu miejscowościach: Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza i Monterosso al Mare.

Jak poruszać się po Cinque Terre? 

Po Cinque Terre najlepiej poruszać się pociągami - miasteczka są zamknięte dla ruchu samochodowego, a podmiejskie parkingi są niewielkie i dość drogie. Przejazd pomiędzy miasteczkami trwa kilka minut, więc można je zwiedzić w dowolnej kolejności nawet jednego dnia! 

Fani pieszych wycieczek mogą się z kolei wybrać na jeden z dostępnych szlaków, których jest tu w sumie… ponad 30! Najpopularniejszym i najmniej wymagającym jest Lazurowa Ścieżka (często nazywana też Ścieżką Miłości), która wiedzie przez wszystke pięć miasteczek - Riomaggiore, Manarolę, Corniglię, Vernazzę i Monterosso al Mare. Niestety aktualnie (2023), po osuwisku w 2011 roku, odcinek Riomaggiore – Manarola – Corniglia wciąż jest nieczynny, ale jestem pewna, że widoki z pozostałych zachwycą Was równie bardzo!

Więcej informacji o dostępnych trasach pieszych, a także przydatne mapy znajdziecie tutaj.

TRAVEL TIP: Pamiętajcie, że Cinque Terre jest położone na terenie górskim - na trekking przyda się sportowe obuwie, a latem także nakrycie głowy i duży zapas wody.

Co zobaczyć i zrobić w Cinque Terre? 

Cinque Terre jest atrakcją samą w sobie, ale to nie znaczy, że można się tu nudzić ;) Każde z miasteczek ma swój własny niepowtarzalny charakter i urok, a spacer po nich to dobra okazja do podziwiania kolorowych domów, kościołów, zamków i portów rybackich. Warto też spróbować lokalnych specjałów z pesto, owocami morza czy słynnego wina Sciacchetrà, bo zdecydowanie nie brakuje tu klimatycznych knajpek.


         

Możecie też wybrać się na wspomniany trekking, by popodziwiać widoki i trochę się zmęczyć albo odpocząć na jednej z kilku niewielkich plaż. Za najpiękniejszą uważa się tę w Monterosso al Mare - należy jednak wykupić leżak, a miejsce warto zarezerwować rano.

TRAVEL TIP: Najlepsze punkty widokowe na miasteczka znajdują się przy ścieżkach prowadzących na Lazurowy Szlak Pieszy. 

Jakie są koszty podróży do Cinque Terre? 

Podróż do Cinque Terre nie należy do najtańszych - noclegi, jedzenie i transport są dość drogie w porównaniu z innymi regionami Włoch. Można jednak trochę zaoszczędzić rezerwując nocleg z wyprzedzeniem poza granicami CT, unikać restauracji przy głównych placach oraz korzystać z pociągów regionalnych zamiast taksówek lub autobusów. Warto też kupić Cinque Terre CARD, która upoważnia do wstępu na poszczególne szlaki Parku Narodowego Cinque Terre i umożliwia korzystanie z pociągów bez ograniczeń. 

Aktualnie (2023) 1-dniowy bilet wstępu to koszt 7,50€ lub 18,20€ uwzględniając przejazdy (z opcją „Treno”). Kartę można kupić w punktach informacji turystycznej lub w automatach na stacjach kolejowych.

TRAVEL TIP: Większość szlaków pieszych w CT jest bezpłatna, dlatego jeśli planujecie trekking tylko w wyznaczonych miejscach, nie musicie kupować biletu/karty.


Cinque Terre to miejsce, które zdecydowanie zapada w pamięć i zachwyca swoim urokiem. Warto jednak wybrać się tu poza sezonem, by ominąć tłumy i zachwycić się bardziej ;)

 Kto już był, a kto wpisuje na listę? Buon viaggio!

6 komentarze

 1. Jak tam przepięknie! Bardzo zaciekawiło mnie to, że nie można tam poruszać się autem :D ]

  zofia-adam.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cinque Terre pod względem infrastruktury zaskakuje, ale zdecydowanie warto się wybrać :)

   Usuń
 2. Mam już wpisane na listę, która niebezpiecznie się wydłuża, ale może zdążę! Dzięki:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam z całego serca, ale koniecznie poza sezonem ;) I trzymam kciuki za Twoje podróże!

   Usuń