4 września 2023

POMORSKIE: Słowiński Park Narodowy. Jeden z największych cudów Polski


Uznawany za jeden z największych cudów Polski… Unikalny na skalę światową i największy w Europie obszar wędrującego piasku. Słowiński Park Narodowy to miejsce niezwykłe i urzekające, pełne tajemnic, morza i SPOKOJU. Dlaczego warto się tu wybrać i co zobaczyć? Sprawdź najważniejsze informacje!

Gdzie leży Słowiński Park Narodowy?

Słowiński Park Narodowy to jeden z dwudziestu trzech parków narodowych w Polsce. Znajduje się w środkowej części polskiego wybrzeża, w województwie pomorskim i obejmuje nie tylko Mierzeję Łebską, ale też Nizinę Gardeńsko-Łebską i jeziora Dołgie Wielkie, Dołgie Małe, Łebsko i Gardno.
Cała powierzchnia Słowińskiego Parku Narodowego wynosi prawie 330 kilometrów kwadratowych, z czego ponad 50 objęto ścisłą ochroną - to trzeci pod względem wielkości park narodowy w naszym kraju.


Co warto zobaczyć w Słowińskim Parku Narodowym?

Słowiński Park Narodowy to prawdziwe królestwo natury, jednak zdecydowanie nie brakuje tu atrakcji! Nie sposób też zobaczyć wszystkich na raz, dlatego ja ze swojej strony polecam:

Wydmę Łącką - najbardziej znaną i najwyższą (ok. 42 m n.p.m.) z ruchomych wydm koło Łeby. Jej nazwa pochodzi od wsi Łączka, która została zasypana przez piasek ok. 300 lat temu.Wydmę Czołpińską - niesamowicie urokliwą i bardziej odludną z wydm. Znajduje się w niedalekim sąsiedztwie latarni morskiej w Czołpinie, skąd rozpościera się fantastyczny widok na okolicę!

“Zatopiony Las” - pozostałość po pradawnej puszczy bukowo-dębowej sprzed 3 tysięcy lat, którą zaledwie kilka lat temu odkrył szalejący na Bałtyku sztorm.

Rowokół - najwyższe (115 m n.p.m.) wzniesienie polodowcowej moreny czołowej w Parku, które stanowi jeden z najstarszych żeglarskich punktów nawigacyjnych w tej części Bałtyku! Na szczycie znajdziecie też platformę widokową z niesamowitą panoramą.

Jezioro Łebsko - trzecie pod względem wielkości (po Jeziorze Śniardwy i Mamry) jezioro w Polsce.Warte odwiedzić również Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, które dostarcza niesamowitej dawki historii i kultury w jednym, a także… zjawiskowo piękne i puste dzikie plaże, które ciągną się z tej strony wybrzeża Morza Bałtyckiego!

Jak się dostać do Słowińskiego Parku Narodowego?

Do Słowińskiego Parku Narodowego można się dostać na kilka sposobów – pieszo, rowerem lub ciuchcią albo elektrycznym pociągiem, które w sezonie letnim jeżdżą z pobliskich miejscowości (np. Łeby, Rowów czy Rąbki). W pobliżu znajdują się również parkingi samochodowe, więc można podjechać autem, ale warto pamiętać, że w sezonie często brakuje miejsc.

              

Po przekroczeniu granicy Parku można kontynuować wycieczkę pieszą lub rowerową wybranym szlakiem albo podjechać meleksem w kierunku Wydmy Łąckiej.


WARTO WIEDZIEĆ

Wstęp do Słowińskiego Parku Narodowego, a także fotografowanie i filmowanie w celach komercyjnych są płatne – szczegóły oraz cennik znajdują się na www.slowinskipn.pl.

Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego obowiązuje nakaz poruszania się po wyznaczonych ścieżkach, a także zakaz wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem psów asystujących.Wycieczka do Słowińskiego Parku Narodowego to obowiązkowy punkt nad polskim morzem, dlatego jeśli jeszcze tu nie byliście...

 ...koniecznie dodajcie do listy MUST SEE!6 komentarze

 1. Nigdy nie byłam w tm parku, ale zawsze jak widzę zdjęcia, to mi imponuje :) Trzeba się kiedyś wybrać!

  zofia-adam.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Słowiński Park to dzięki wydmom i nadmorskim pejzażom - niesamowite miejsce! Byłam już kilka razy i niezmiennie mnie zachwyca, choć muszę przyznać, że uschnięte na skutek przemieszczania się piasku drzewa, to widok lekko apokaliptyczny ;- ))
  Serdeczności zasyłam!
  Anita

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przybijam Ci piątkę - ja też uwielbiam tam wracać i nie przestaję się zachwycać! Choć z tymi drzewami to prawda :D

   Usuń
 3. Słowiński Park Narodowy jest na mojej liście do zobaczenia :D

  OdpowiedzUsuń