30 września 2023

BOŚNIA I HERCEGOWINA: Nieodkryta perła Europy! Gotowy plan wyjadu i miejsca, które warto odwiedzić


Bośnia i Hercegowina to jeden z najbardziej niedocenianych krajów w Europie. Ukryty w cieniu bardziej popularnych sąsiadów, zwłaszcza Chorwacji, jest jednym z piękniejszych miejsc, jakie odwiedziliśmy! Co warto wiedzieć? Jak się tu dostać i co zobaczyć? Oto gotowy plan wyjazdu nie tylko na wakacje.

Jak się dostać?

Położenie Bośni i Hercegowiny sprawia, że to doskonały kraj na objazdową wycieczkę własnym samochodem - nie tylko przy okazji dłuższych wakacji w sąsiedniej Chorwacji czy Czarnogóry, ale także na samodzielną podróż. Dojazd autem od polskiej granicy zajmuje ok. 12h.

Szybszym sposobem dostania się do BiH będzie oczywiście przelot samolotem, jednak aktualnie z Polski bezpośrednio polecimy tylko z Warszawy do Sarajewa na pokładach linii lotniczej LOT. Jeśli mieszkacie blisko niemieckiej granicy, możecie wybrać także bezpośrednie przeloty z Berlina do Banja Luki.

Dobrą alternatywą będzie też połączenie do Zagrzebia w Chorwacji i dalsza podróż autobusem. Na miejscu także można podróżować w ten sposób - standard autobusów jest wysoki, a połączenia pomiędzy głównymi miastami kraju dość częste.

Co zobaczyć?

Bośnia i Hercegowina to kwintesencja Bałkanów! Zdumiewa bogatą historią, wielokulturowością i tradycjami, a także niesamowitymi miejscami i krajobrazami, które na długo zapadają w pamięć. Będąc w tym kraju warto odwiedzić:

Park Narodowy Una - jeden z piękniejszych zakątków na całych Bałkanach z niesamowitymi wodospadami na czele! To tu znajduje się spektakularny Strbacki Buk, który ma ok. 24m wysokości i tworzy przepiękne kaskady. Można go podziwiać spacerując po specjalnie zbudowanych pomostach wzdłuż rzeki lub... wybrać się na spływ pontonowy!
Ważnym punktem w parku są także Wielki wodospad oraz Małe Wodospady na Unie znajdujące się w miejscowości Martin Brod - mają ok. 800 metrów długości, a różnica wysokości wynosi aż 54 metry!     


TRAVEL TIP: Park Narodowy Una rozciąga się wzdłuż granicy z Chorwacją i znajduje się zaledwie 30km od słynnych Jezior Plitwickich, więc warto zatrzymać się tu na dłużej i odwiedzić oba.

Banja Lukę - będącą faktyczną stolicą Republiki Serbskiej, która zamiast gromkich atrakcji oferuje architektoniczny tygiel kulturalny. Znajdziecie tu okazały sobór Chrystusa Zbawiciela, historyczny meczet Ferhadija czy Twierdzę Kastel, która mimo niewykorzystanego potencjału spodobała nam się najbardziej. Poza tym miasto jest bardzo spokojne, ale jego położenie sprawia, że to dobry przystanek w dalszej trasie.
TRAVEL TIP: Tuż za Twierdzą Kastel na rzece Vrbas cumują barki restauracyjne - to świetny pomysł na klimatyczny obiad lub kolację (nie tylko) we dwoje ;)

Sarajewo - niezwykle klimatyczna, przepełniona wielokulturowym dziedzictwem stolica kraju, która zachwyca tradycyjnym Bazarem Baščaršija na starówce i zdumiewa niezwykłym połączeniem przeszłości z teraźniejszością. W mieście wciąż są widoczne ślady nie tak odległej wojny, jednak ogrom historii, jaka się tu zapisała robi wrażenie!


         


Mostar - to chyba najbardziej rozpoznawalne miasto w całym kraju! Malowniczo usytuowane po obu brzegach szmaragdowej Naretwy zachwyca malowniczą starówką z kamienną zabudową i bajkowymi widokami. 

           


Wizytówką miasta jest Stary Most, będący jednym z najbardziej znaczących zabytków na całych Bałkanach - niegdyś symbolizował połączenie Zachodu ze Wschodem, dziś przypomina tragiczne wydarzenie sprzed kilkunastu lat... Zniszczony podczas wojny domowej w 1993 roku został odbudowany w 2004 roku, a rok później zasłużenie trafił na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Warto pospacerować po tutejszych uliczkach i poczuć wyjątkowy klimat tego miejsca!


TRAVEL TIP: Mostar w sezonie jest okrutnie zatłoczony, więc jeśli akurat wtedy wypadnie tu Wasza wizyta to poszukajcie tarasowych restauracji, ukrytych na końcach wąskich uliczek za budynkami. Dzięki temu będziecie mogli złapać pamiątkowy kadr bez tłumów w tle ;) 

Blagaj - położony nieco w cieniu popularnego Mostaru i to zaledwie 12km dalej zachwyca jeszcze bardziej! Wszystko za sprawą klasztoru Derwiszów, który został malowniczo ukryty pod olbrzymią górą, gdzie swoje źródło ma też rzeka Buna - oto jedno z tych miejsc, które widzi się gdzieś na zdjęciu i nie do końca wierzy, że istnieją naprawdę... A jednak! 

        


Warto tu pospacerować, w ciszy zwiedzić klasztor, a nawet wpłynąć łodzią do wnętrza góry czy zjeść coś pysznego w jednej z knajpek rozciągających się wzdłuż brzegiem. Niezwykle magiczne miejsce i zdecydowanie obowiązkowy punkt na mapie BiH :)

TRAVEL TIP: Blagaj to świetny pit-stop podczas objazdówki albo w drodze do Mostaru, szczególnie gdybyście wybierali się w te strony z Chorwacji czy Czarnogóry!

Počitelj - kamienne miasto na miarę Mostaru i kolejne z najpiękniejszych miejsc w kraju! Kaskadowo położone na wzgórzu tuż nad turkusową Naretwą jest pełne uroczych zakamarków i niesamowitych widoków, a do tego urzeka ciszą, spokojem i powiewem Orientu. Wyobraźcie sobie, że w całym miasteczku mieszka tylko sześć rodzin, a my spacerowaliśmy tu zupełnie sami! TRAVEL TIP: Počitelj to kolejne miejsce idealne na postój w drodze do lub z Chorwacji czy Czarnogóry, albo na wycieczkę z Południowej Dalmacji!


Jak to zaplanować?

W Bośni i Hercegowinie spędziliśmy tydzień, który w zupełności wystarczył na spokojną eksplorację najważniejszych punktów, jednak warto przyjechać tu na dłużej lub choćby kilka dni, ponieważ ten kraj po prostu zasługuje na poznanie! Poniżej przedstawiam naszą trasę przejazdu oraz opcjonalny plan wyjazdu:

Dzień #1-3 / Park Narodowy Una
- pobyt w Bihać i/lub Lohovie
- wyprawa na Strbacki Buk i opcjonalnie spływ raftingowy
- przejazd do Martin Bron na Wielki i Małe Wodospady na Unie
- opcjonalnie po drodze Kulen Vakuf i średniowieczny Zamek Ostrovica

Dzień #3-4 / Banja Luka
- opcjonalnie przejazd do Banja Luki i zwiedzanie dla chętnych

Dzień #4-6 / Sarajewo
- przejazd do Sarajewa
- spacer po mieście i zwiedzanie zabytków dla chętnych
- klimatyczna włóczęga na starówce 
- opcjonalnie Wzgórze Trebević i Cmentarze Alifakovac i Kovači

Dzień #6-7 / Mostar
- pobyt w Mostarze oraz wizyta w Blagaj i Počitelj
- opcjonalnie po drodze Konjic i Jablanica

Dzień #7-8 / opcjonalnie
- przejazd do Trebinje
- opcjonalnie po drodze Neum


Bośnia i Hercegowina to wciąż nieoszlifowany diament Półwyspu Bałkańskiego i kraj, którego podczas wizyty na Bałkanach nie wypada omijać.

Jestem pewna, że z podróży wrócicie zachwyceni!


2 komentarze

  1. Inspirujący wpis, mam nadzieję skorzystać z podpowiedzi. O ile wybrzeże tamtego rejonu jest mi dosyć znane, to tereny w głębi lądu już nie. Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za miłe słowa! Bośnia i Hercegowina to kraj niezwykły i... urzekający na wiele sposobów :) Bardzo polecam podróż w tamte strony!

      Usuń