3 grudnia 2017

Plan na Izrael


Ten najstarszy i jednocześnie najmłodszy kraj na świecie od dawna przyciąga rzesze turystów. Większość z nich to pielgrzymi, którzy przybywają do Ziemi Świętej judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Pozostałych przyciąga bogactwo kulturowe, historyczne i archeologiczne, a także ciekawe położenie geograficzne czy po prostu słoneczna pogoda. Izrael ma wiele do zaoferowania, więc wielu znajdzie tu coś dla siebie. Jak zaplanować swoją wyprawę?


Loty do Izraela

Państwo Izrael zalicza się do regionu Bliskiego Wschodu i leży w Azji Zachodniej. Szacunkowy czas bezpośredniego lotu z Polski to zaledwie 4-5 godzin. W okresie zimowym ceny biletów w obie strony zaczynają się już od 50,00 zł i w zależności od linii lotniczych możemy się dostać na jedno z kilku funkcjonujących tutaj lotnisk - najpopularniejsze z nich to Jerozolima, Tel Awiw, Ejlat i Ovda.


Dokumenty i wiza

Zgodnie z polsko-izraelską umową o ruchu bezwizowym obywatele polscy legitymujący się paszportem ważnym co najmniej 6 miesięcy mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Izraela bez wizy do 90 dni. Na przejściu granicznym w Ejlacie ogranicza się pozwolenie na pobyt do 1 miesiąca. Zamiast stempla w paszporcie wydaje się pozwolenie pobytu z określoną datą na oddzielnej karteczce - należy ją zatrzymać na czas pobytu. Długie kontrole i dociekliwe pytania na przejściach granicznych to tutaj codzienność. 


Transport lokalny 

W całym kraju doskonale funkcjonuje flota zielonych autobusów Egged. Sieć kolejowa skupia się wokół miasta Tel Awiw i sięga na północ. Poza tym funkcjonują taxówki i kilkuosobowe busy (tzw. szeruty), które odjeżdżają z danego miejsca po uzbieraniu odpowiedniej liczby pasażerów (zazwyczaj 6-8 osób). 

Możliwe jest również wypożyczenie samochodu, co szczególnie polecam ze względu na dużą niezależność - w większości wypożyczalni auto można oddać w innym mieście. Drogi w Izraelu są dobrze oznakowane, bezpieczne i o małym natężeniu ruchu (poza dużymi miastami). Obowiązuje ruch prawostronny, a polskie prawo jazdy jest honorowane.


Waluta i język

Języki urzędowe to arabski i hebrajski, jednak w całym Izraelu z większością mieszkańców można porozumieć się po angielsku. Walutą jest nowy izraelski szekel (ILS), który na dzień dzisiejszy jest równy 1,01 złotego (PLN). Niestety ceny w Izraelu są dość wysokie.


Kiedy pojechać? 

Do Izraela można się wybrać właściwie zawsze - Słońce świeci tu przez większość dni w roku, a średnie temperatury w najchłodniejszym miesiącu (tj. styczeń) rzadko spadają poniżej 18'C. Jednak subtropikalny klimat w porze deszczowej (głównie grudzień - luty) może przynieść sporo deszczu, a w porze suchej (głównie czerwiec - sierpień) umęczyć odwiedzających trudnymi do zniesienia upałami. W związku z tym pozostałe miesiące wydają się najbardziej optymalne na wyprawę do Ziemi Obiecanej. 

Na uwadze warto mieć dwa wyjątki - Jerozolimę, w której zawsze jest chłodniej ze względu na wyższe położenie oraz bardzo słoneczny Ejlat, leżący na skraju pustyni Negew.


Co warto zobaczyć?

Bez względu na to, czy w Izraelu chcecie spędzić konkretne wakacje czy kilkudniowy city break z pewnością jest tu w czym wybierać. Poniżej kilka obowiązkowych punktów, których atrakcje opiszę wkrótce:

- Jerozolima - to nie tylko największe miasto Izraela i jego stolica, ale również kawał historii, centralny punkt dla judaizmu, chrześcijaństwa oraz ważny punkt dla islamu. Absolutna konieczność!

- Morze Martwe - trudno ominąć ten wyjątkowy twór natury, stanowiący najgłębszą depresję świata. Swobodne dryfowanie na jego powierzchni, umożliwiające nawet czytanie książki (!) to niezapomniane przeżycie.

- Negew - ta pustynia zajmuje ok. 40% powierzchni Izreala. Fani aktywnego wypoczynku i  niezapomnianej przygody mogą powłóczyć się po piaskach i górach czy kraterach i rezerwatach. 

- Ejlat - nadmorski kurort z portem morskim, wyjątkowy ze względu na swoje położenie. To tu stykają się trzy kontynenty: Afryka, Europa i Azja, a co za tym nadmorska flora i fauna jest szczególnie zróżnicowana i warto zobaczenia.

- Tel Awiw - drugie pod względem wielkości miasto Izreala, które ja zostawiłam sobie na kolejny raz. Zdaje się, że odnajdą się tutaj wszystkie rozrywkowe dusze.

- Nazaret - tzw. "arabska stolica Izraela" położona na północy tego kraju. Główny cel pielgrzymek chrześcijan.

15 komentarze

 1. Raczej nie będę się tam miała okazji wybrać, ale dobrze wiedzieć na jakiej zasadzie się to odbywa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny blog! Zawsze dowiaduję się tu czegoś ciekawego. Z każdym postem przenosisz mnie w same ciekawe miejsca. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obiecuję, że będzie jeszcze ciekawiej! Muszę tylko wszystko opanować czasowo... ;)

   Usuń
 3. Dzięki za info.
  Izrael mamy w planach, więc przeczytałam z zainteresowaniem Twoje porady.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że zdążę z publikację postów przed Waszym wyjazdem - zapraszam :*

   Usuń
 4. Bardzo zwięzłe informacje, mam nadzieję kiedyś odwiedzić ten kraj ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze wiedzieć, że takie tam schematy pogodowe zachodzą XD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiedziałam na co się przygotować, a mimo to abstrakcyjność pogody zaskakuje :D

   Usuń
 6. Chciałem gdzies wyjechać ale .... niestety plany się pokrzyżowały :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co się odwlecze, to nie uciecze! Trzymam kciuki, aby udało się w nowym roku :)

   Usuń
 7. W przyszłości na pewno odwiedzę Izrael, kultura arabska to jeden z must rzeczy do zobaczenia i poznania
  piękny blog :)
  Mój BLOG

  OdpowiedzUsuń
 8. Chciałabym tam pojechać. Mam nadzieję, że kiedyś mi się uda :)

  OdpowiedzUsuń