25 kwietnia 2024

MACEDONIA PÓŁNOCNA: Nieoczywisty kierunek, który zachwyca!

Ten niewielki kraj sąsiaduje z Bułgarią, Grecją, Albanią, Kosowem i Serbią, a mimo to wciąż pozostaje jednym z najrzadziej odwiedzanych krajów w Europie. I chociaż nie ma dostępu do morza to zaskakuje ilością atrakcji i spektakularnych miejsc oraz... niskimi cenami! Sprawdźcie, co warto zobaczyć w Macedonii Północnej!

Jak się dostać do Macedonii Północnej

Położenie Macedonii Północnej sprawia, że to doskonały kraj na objazdową wycieczkę własnym samochodem, np. przy okazji dłuższych wakacji w sąsiedniej Albanii, Grecji czy Bułgarii.

Szybszym sposobem będzie oczywiście przelot samolotem, jednak aktualnie z Polski bezpośrednio polecimy tylko z Warszawy do Skopje na pokładach linii lotniczej LOT. W pozostałych przypadkach należy wziąć pod uwagę przesiadkę.

Z Polski dostępne są również międzynarodowe połączenia autobusowe, jednak ceny biletów są zazwyczaj zbliżone do tych lotniczych. W samej Macedonii można natomiast skorzystać z lokalnych środków transportu, tj. taksówki, autobusy czy pociągi, aby wygodnie przemieszczać się po kraju.

Co zobaczyć w Macedonii Północnej

Macedonia Północna może się poszczycić unikalną kulturą i tradycjami, które zawdzięcza bogatej spuściźnie historycznej. Największy zachwyt budzą tu jednak niezwykła przyroda, starożytne miasteczka z czasów osmańskich i wciąż jeszcze dzikie zakątki. Będąc w tym kraju na TOP listę powinny trafić:

Ochryda i Jezioro Ochrydzkie - niezwykle klimatyczne miasteczko z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO położone nad równie malowniczym jeziorem, uznawanym za jedno z najstarszych i najczystszych w Europie. To tu pośród starożytnej zabudowy, obejmującej m.in. ruiny carskiej twierdzy czy starożytny teatr znajdziecie zjawiskowo położone cerkwie św. Jana Teologa z Kaneo oraz św. Pantelejmona i Klimenta, a także niezwykły monastyr św. Nauma.


          

   

Samo miasteczko z pewnością urzeknie Was też klimatem, wąskimi uliczkami i ukrytymi restauracjami z ukwieconymi tarasami tuż nad wodą. Warto wybrać się też w rejs po jeziorze, by zachwycić się panoramą miasteczka od zupełnie innej strony.

Kanion Matka - prawdziwy cud natury, gdzie majestatyczne skały na tle szmaragdowej rzeki Treska tworzą jedne z najbardziej spektakularnych krajobrazów na Bałkanach! Niezwykłe widoki to jednak nie wszystko, ponieważ w kanionie nie brakuje atrakcji - na odwiedzających czeka dawna hydroelektrownia, kilka historycznych klasztorów (w tym urocza cerkiew św. Andrzeja), a także świetnie przygotowane szlaki oraz historyczny Canyon Matka Hotel&Restaurant, który stanowi doskonałą bazę wypadową.


         


          

W kanionie można się również wybrać na kajaki, wspinaczkę albo wyruszyć w rejs statkiem czy łódką do jaskini Vrelo, uważanej za jedną z najgłębszych jaskiń podwodnych na świecie. 

Skopje - stolica pełna kontrastów, która zaskakuje połączeniem nowoczesności z historią. Jedni ją uwielbiają i zachwycają się bogactwem zabytków i ogromną ilością pomników, a inni... uważają zabudowę tego charakterystycznego miasta za kiczowatą. Z pewnością jednak warto wyrobić sobie własną opinię o tej bałkańskiej stolicy, do której i my musimy wrócić!

Gdzie się zatrzymać w Macedonii Północnej

Macedonia jest bardzo różnorodnym krajem, co przekłada się również na zróżnicowane opcje zakwaterowania, tj. hotele, pensjonaty czy apartamenty. Wybór zależy od preferencji dotyczących miejsca, budżetu i stylu podróżowania. My niezmiennie stawiamy na lokalizację i klimat i właśnie takie miejsca chciałabym Wam tu polecić - niezwykle urokliwe, a jednocześnie znakomicie położone!

Pierwszy z obiektów, Paradise Nest znajduje się w Ochrydzie i urzekł nas swoją prostotą, spektakularnym widokiem na Jezioro Ochrydzkie i niespotykaną gościną gospodarzy. Dojazd tutaj nie jest najłatwiejszy, ale wszechobecna cisza i wspomniane widoki są tego warte. Do tego przepyszne śniadania o poranku i kolacje o zachodzie Słońca... Wymarzone miejsce na odpoczynek!

         


Drugie z miejsc to historyczny Canyon Matka Hotel&Restaurant położony na skrzyżowaniu szlaków w słynnym kanionie. Urządzony w tradycyjnym stylu zachwyca skalnymi szczytami "wchodzącymi" przez okna, podobnie jak panoramiczny taras restauracji, na którym serwowane są śniadania. Wyjątkowa okazja do podziwiania najpiękniejszego miejsca w Macedonii przed godzinami szczytu!

         Macedonia Północna to prawdziwa europejska perełka, która urzeka spokojem, melancholią i niesamowitą gościnnością. Zdecydowanie warto pobyć tu dłużej, by jej zasmakować!

A może już tu byliście?

0 komentarze

Prześlij komentarz